česky - english

Zlínská oční klinika chystá další světové prvenství

2012-09-13

PRAHA, 13. září 2012 – Oční klinika Gemini si na své konto připíše další světové prvenství. V únoru tohoto roku začala zlínská oční klinika jako první v Evropě operovat šedý zákal femtosekundovým laserem Victus. Během půl roku na klinice tímto laserem odoperovali oční chirurgové v čele s primářem Pavlem Stodůlkou tisícovku pacientů.

„Právě operace tisícího pacienta proběhne na klinice 18. září. Naše klinika se tak stane prvním zařízením na světě, ve kterém podstoupil operaci šedého zákalu femtosekundovým laserem Victus takový počet pacientů,“ vysvětlil Pavel Stodůlka, primář oční kliniky Gemini.

Některé kroky operace, které se při klasické metodě provádějí pomocí mikrochirurgických nástrojů, jsou nyní vykonávány laserem. Ve srovnání s klasickou operací šedého zákalu je proto nová metoda šetrnější a bezpečnější. Jedním z nejpreciznějších způsobů odstranění šedého zákalu je právě operace laserem Victus.

„Laser poskytuje operatérovi možnost individuálně nastavit potřebné parametry podle konkrétního oka daného pacienta. Laser přispívá k větší přesnosti, šetrnosti a bezpečnosti zákroku tím, že některé části zákroku vykonává pouze pomocí laserového paprsku. Odpadá tak nutnost použití některých nástrojů,“ řekl Pavel Stodůlka.

Při operaci šedého zákalu klasickou metodou se zkalená čočka nejprve odstraňuje s pomocí ultrazvuku. Odstranění čočky ošetřené laserem je mnohem šetrnější a zvyšuje i výslednou kvalitu vidění.

Jako jeden z prvních pacientů v Evropě byl femtosekundovým laserem Victus na zlínské klinice operován v únoru tohoto roku také prezident České republiky Václav Klaus.

 

O oční klinice GEMINI, www.gemini.cz

Soukromá oční klinika rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. Zdravotní péče je výsledkem spolupráce a osobního přístupu týmu zdravotníků, vedeného renomovanými lékaři a pracujícího se špičkovou technikou.

V čele týmu specialistů stojí primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., oční chirurg s dlouholetou praxí a vysokým renomé v Česku i v zahraničí. Je znám svým přínosem pro oční medicínu – řadou unikátních očních operací, které provedl v mnoha případech jako první v Česku nebo i ve světě.

V současné době provozuje klinika v České republice pět pracovišť, a to ve Zlíně, v Praze, Českých Budějovicích, Ostravě a Brně. Pracoviště otevřela také ve Vídni. Všechna pracoviště jsou vybavena špičkovými lasery včetně unikátního 6D laser SCHWIND AMARIS 750S. Jako první v Evropě zavedla klinika Gemini také laserovou operaci šedého zákalu femtosekundovým laserem VICTUS. Gemini tak provozuje největší síť moderních laserů pro korekci očních vad v Česku.

Prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.

Medicínu studoval na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde studium ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V letech 1995–2000 absolvoval postgraduální studium na Univerzitě Karlově, lékařské fakultě v Hradci Králové, tématem jeho disertace byla metoda LASIK. Dnes má za sebou dlouholetou praxi v nezvykle široké škále očních operací – od laserových korekcí očních vad až po transplantace rohovky a operace sítnice – a je mezinárodně známým inovátorem oční chirurgie. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v ČR (laserovou operaci očních vad LASIK, epi-LASIK a LASIK femtosekundovým laserem, operaci šedého zákalu zmenšeným 1,5milimetrovým řezem, laserovou operaci šedého zákalu). Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech a vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. Počátkem roku 2011 obdržel Jeseniovu cenu a byl vyhlášen lékařem roku 2010. Je také držitelem ceny města Zlín. Je ženatý, má dvě děti a bydlí ve Zlíně v části Příluky.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee