česky - english

Gemini: Oční vada neznamená konec sportování. Díky laserové operaci očí je sport komfortnější

2012-11-15

PRAHA, 15. listopadu 2012 – Řešením, jak se zbavit brýlí nebo kontaktních čoček při sportu, může být laserová operace. Moderní lasery jsou velmi přesné a bezpečné, bezbolestně odstraní až 10 dioptrií a většině rekreačních sportů se lze věnovat už pár dní po operaci.

„Nevýhodou nošení brýlí při sportu je, že při prudkých pohybech brýle ztratí optimální polohu a sportovec pak špatně uvidí. Typicky se to děje například při jízdě na kole v terénu. Obrýlení lyžaři zase důvěrně znají mlžení brýlí. Pokud sportovci používají při lyžování ochranné lyžařské brýle a v nich mají ještě brýle dioptrické, pak se opravdu často optiky zamlží a brýle pak vidění spíše zhoršují, než aby pomáhaly. Ideální situace je, když brýle plní pouze ochrannou funkci a sportovec vidí ostře i bez nich,“ vysvětlil Pavel Stodůlka, primář oční kliniky Gemini.

Ne pro všechny sporty se ale použití ochranných brýlí doporučuje. Dojde-li totiž například během pádu či při srážce s jiným sportovcem nebo předmětem k rozbití skel, dochází až v 75 procentech případů k poranění oka. Desetina takových zranění má pak pro zrak sportovce doživotní následky, někdy může znamenat i ztrátu zraku. Možným řešením je využití kontaktních čoček. Ty ale nesnesou všichni a pro některé sporty, jako je například plavání, je jejich použití nemyslitelné. Proto stále větší množství aktivních lidí volí laserovou operaci očí.

„Laserové oční operace dnes mají schopnost zbavit brýlí naprostou většinu lidí. Operace podstupují nejčastěji právě aktivní lidé, kteří často sportují – ať už rekreačně nebo profesionálně. Vysoká kvalita vidění po laserové operaci bez brýlí nebo kontaktních čoček je výhodná a pohodlná obzvláště při sportech. Zároveň umožňuje zvyšovat sportovní výkonnost. Například i nejlépe placený sportovec světa, jehož výkony jsou obzvláště závislé na ostrém zraku, podstoupil laserovou operaci očí. Je jím golfista Tiger Woods,“ dodal Pavel Stodůlka.

Laserové operace očí podstoupilo i několik českých sportovců. V létě na klinice podstoupila laserovou operaci mistryně republiky ve střelbě a nedávno obhájila titul. „Stav očí se stabilizoval, drží se velmi dobře a já doufám, že se tak ještě dlouho držet bude a budu moci dobře střílet dál,“ popsala Růžena Konvičná.

„Oční laserové operace provádíme po celý rok. Nicméně podzimní a zimní počasí, kdy je méně sluníčka, je nejvhodnější. K operacím používáme takzvaný 6D laser, který je nejrychlejším a nejpřesnějším laserem pro operace očních vad na světě,“ dodal Pavel Stodůlka.

Dalším operovaným sportovcem je horolezec Honza, kterému se stalo, že mu při výstupu v Tatrách kontaktní čočky zamrzly, a tak je musel pak rozehřívat nad vařičem. „Jako aktivní člověk milující pobyt v horách, lesích a jiných náročných podmínkách jsem měl vždy s brýlemi a čočkami problémy, často i velmi nepříjemné či kuriózní. Na základě toho, kolik peněz mě stály brýle a čočky a kolik ,legrace‘ jsem si s nimi užil, jsem se rozhodl pro laserovou operaci a nelituji,“ okomentoval své rozhodnutí Honza.

 

 

O oční klinice GEMINI, www.gemini.cz

Soukromá oční klinika rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. Zdravotní péče je výsledkem spolupráce a osobního přístupu týmu zdravotníků, vedeného renomovanými lékaři a pracujícího se špičkovou technikou.

V čele týmu specialistů stojí primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., oční chirurg s dlouholetou praxí a vysokým renomé v Česku i v zahraničí. Je znám svým přínosem pro oční medicínu – řadou unikátních očních operací, které provedl v mnoha případech jako první v Česku nebo i ve světě.

V současné době provozuje klinika v České republice pět pracovišť, a to ve Zlíně, v Praze, Českých Budějovicích, Ostravě a Brně. Pracoviště otevřela také ve Vídni. Všechna pracoviště jsou vybavena špičkovými lasery včetně unikátního 6D laser SCHWIND AMARIS 750S. Jako první v Evropě zavedla klinika Gemini také laserovou operaci šedého zákalu femtosekundovým laserem VICTUS. Gemini tak provozuje největší síť moderních laserů pro korekci očních vad v Česku.

 

Prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.

Medicínu studoval na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde studium ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V letech 1995–2000 absolvoval postgraduální studium na Univerzitě Karlově, lékařské fakultě v Hradci Králové, tématem jeho disertace byla metoda LASIK. Dnes má za sebou dlouholetou praxi v nezvykle široké škále očních operací – od laserových korekcí očních vad až po transplantace rohovky a operace sítnice – a je mezinárodně známým inovátorem oční chirurgie. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v ČR (laserovou operaci očních vad LASIK a LASIK femtosekundovým laserem, operaci šedého zákalu mikrořezem, laserovou operaci šedého zákalu). Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech a vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. Počátkem roku 2011 obdržel Jeseniovu cenu a byl vyhlášen lékařem roku 2010. V září 2012 obdržel stříbrnou medaili Senátu za zásluhy o rozvoj oční chirurgie. Je také držitelem ceny města Zlín a byl vyhlášen osobností Zlínského kraje. Je ženatý, má dvě děti a bydlí ve Zlíně.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee