česky - english

Největší oční klinika v Česku slaví 10. výročí. Za dobu své existence dosáhla mnoha světových i českých prvenství

2013-09-24

PRAHA, 24. září 2013 – Světová, evropská i česká prvenství si na své konto během desetileté existence připsala zlínská oční klinika Gemini, kterou si oblíbila i řada slavných osobností. V čele týmu očních chirurgů stojí světová kapacita, primář Pavel Stodůlka.

NEJVĚTŠÍ KLINIKA V ČESKU

Otevřením dalšího patra se z kliniky Gemini stala 12. dubna tohoto roku největší česká privátní oční klinika. V novém patře vznikly dva nové operační sály vybavené těmi nejmodernějšími lasery. Mezi ty nejnovější patří unikátní laser Amaris 1050, který je nejrychlejším a nejpřesnějším laserem pro operace očních vad. Tento typ laseru je kromě kliniky Gemini dále jen v Hongkongu a Ománu. „Laser umístí na oko za jednu sekundu tisíc laserových bodů. Vyšší rychlost vede ke zkrácení celého zákroku a k dalšímu zvýšení přesnosti a šetrnosti operace tím, že oko není v průběhu operace tak dlouho vystaveno působení okolního prostředí,“ řekl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

PRVENSTVÍ NA POLI OČNÍ CHIRURGIE

Během deseti let se zlínská klinika zařadila mezi světovou špičku. Poprvé na světě na klinice 1. srpna loňského roku Pavel Stodůlka provedl unikátní implantaci umělé rohovky pomocí femtosekundového laseru Z6. „Implantací umělé rohovky jsme vrátili zrak několika lidem, kteří byli i několik desítek let slepí. První pacientka s umělou rohovkou byla slepá celých šestnáct let. Dnes dokonce dokáže číst i bez brýlí,“ uvedl Pavel Stodůlka.

Oblibu si získala implantace umělé mikročočky s názvem „kapka rosy“, díky které je možné zbavit se brýlí na čtení. Čočka má průměr asi dva milimetry a je 30 mikrometrů tenká. První operaci tohoto typu ve Zlíně provedli loni v říjnu jako první v Česku a klinika je prozatím jedinou v republice, která tyto zákroky provádí. „Díky laserové operaci s implantací trifokální čočky umožňujeme vidění bez brýlí i lidem s komplikovanou oční vadou, kteří potřebují několikery brýle,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.

Unikátní jsou ale nejen operační postupy a vybavení kliniky. „V novém patře zlínské kliniky byl použit unikátní systém nanonátěru pro dezinfekci vzduchu. Nanonátěr aktivovaný diodovým UV světlem byl použit ve zdravotnickém zařízení v Česku vůbec poprvé, ačkoli jde o český patent,“ upozornil Pavel Stodůlka.

ZNÁMÉ OSOBNOSTI VE ZLÍNĚ

Zlínskou kliniku si oblíbila i řada známých osobností. Mezi nimi je například bývalý prezident Václav Klaus, herečky Květa Fialová a Eliška Balzerová, zpěvačka Eva Pilarová nebo houslista Václav Hudeček. Do Zlína jezdí na oční kliniku i členové rodiny Tomáše Bati. První operaci u něj podstoupil Tomáš Baťa junior a toho následovali dcera Monica s manželem, dcera Rosemarie a vnuk Thomas. Až z Kanady dorazila letos 17. září kvůli operaci krátkozrakosti do Zlína vnučka Tomáše Bati Francesca Bata Blyth.

O oční klinice GEMINI, www.gemini.cz

Soukromá oční klinika rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. Zdravotní péče je výsledkem spolupráce a osobního přístupu týmu zdravotníků, vedeného renomovanými lékaři a pracujícího se špičkovou technikou. V čele týmu specialistů stojí primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., oční chirurg s dlouholetou praxí a vysokým renomé v Česku i v zahraničí. Je znám svým přínosem pro oční medicínu – řadou unikátních očních operací, které provedl v mnoha případech jako první v Česku nebo i ve světě. V současné době provozuje klinika v České republice šest pracovišť, a to ve Zlíně, v Průhonicích u Prahy, Praze-Krči, Českých Budějovicích, Ostravě a Brně. Pracoviště otevřela také ve Vídni. Všechna pracoviště jsou vybavena špičkovými lasery včetně unikátního 6D laseru SCHWIND AMARIS 1050. Jako první v Evropě zavedla klinika Gemini také laserovou operaci čočky i odstraňování očních vad femtosekundovým laserem VICTUS. Gemini tak provozuje největší síť moderních laserů pro korekci očních vad v Česku.

Prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.

Medicínu studoval na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde studium ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V letech 1995–2000 absolvoval postgraduální studium na Univerzitě Karlově, lékařské fakultě v Hradci Králové, tématem jeho disertace byla metoda LASIK. Dnes má za sebou dlouholetou praxi v nezvykle široké škále očních operací – od laserových korekcí očních vad až po transplantace rohovky a operace sítnice – a je mezinárodně známým inovátorem oční chirurgie. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v ČR (laserovou operaci očních vad LASIK, epi-LASIK a LASIK femtosekundovým laserem, operaci šedého zákalu zmenšeným 1,5milimetrovým řezem, laserovou operaci šedého zákalu). Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech a vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. Počátkem roku 2011 obdržel Jeseniovu cenu a byl vyhlášen lékařem roku 2010. Je také držitelem ceny města Zlín. Je ženatý, má dvě děti a bydlí ve Zlíně v části Příluky. V září 2012 obdržel vyznamenání v podobě Stříbrné medaile Senátu Parlamentu ČR za zásluhy o rozvoj v oblasti oční medicíny.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee