česky - english

Oční klinika Gemini získala díky novému laseru další světové i evropské prvenství

2014-02-14

PRAHA, 14. února 2014 – Bezpečnost, rychlost a přesnost – to jsou vlastnosti laseru Victus, který je v současnosti nejuniverzálnějším laserem na oční operace. Ve světě je zhruba stovka těchto laserů. Zlínská oční klinika Gemini je jedinou v Evropě, která disponuje hned dvěma lasery Victus, a první klinikou na světě, na níž lékaři využívají laser nové generace.

První operace laserem Victus v Evropě proběhla už v roce 2012 na zlínské klinice Gemini. Dva roky od první operace jsme na klinice instalovali druhý laser Victus nové generace. Tentokrát jsme první klinika, která provedla operaci novým laserem nejen v Evropě, ale i na světě. Nový laser je vybaven zcela unikátním zařízením na automatizované rozpoznávání nitroočních struktur, které umožňuje provést operaci ještě rychleji a šetrněji, než tomu bylo doposud. Oční klinika Gemini je jediná v Evropě, která je vybavena dvěma lasery Victus. Další klinika s více než jedním tímto laserem je jen v Japonsku, řekl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Victus je v tuto chvíli nejuniverzálnějším laserem na oční operace. Používá se především k odstraňování dioptrií a k operacím čočky. Dalšími oblastmi jeho použití jsou transplantace rohovky a operace keratokonu, což je deformace rohovky. Lze jej ale použít například i ke kosmetickému zbarvení oka tetováží.

Operaci laserem nové generace provedl primář Pavel Stodůlka začátkem února jako první na světě. „Operaci podstoupilo na klinice hned šest pacientů s různými očními vadami. Většina z nich byla dalekozraká a potřebovala dvoje brýle – jedny do dálky a ještě silnější na čtení. Laserovou operací s implantací takzvané trifokální čočky jsme je zcela zbavili potřeby brýlí. Někteří pacienti měli šedý zákal a i ti si mohli vybrat trifokální čočku. Tímto způsobem se i starší člověk může zcela zbavit brýlí. Cena za laserovou operaci s implantací trifokální čočky je 30 tisíc korun,“ uvedl Pavel Stodůlka.

Jak laser pracuje? Victus je femtosekundový laser. To znamená, že laserovou energii soustřeďuje do mimořádně krátkého okamžiku – 10-15 sekund. Takto koncentrovanou energii laser umístí naprosto přesně do oka a umožní tak na zavřeném oku provádět nekrvavou nitrooční operaci bez použití skalpelu. Chirurg poté operaci dokončí manuálně a implantuje do oka umělou nitrooční čočku, která koriguje oční vadu a umožní vidění bez brýlí.


O oční klinice GEMINI, www.gemini.cz

 

Soukromá oční klinika rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. Zdravotní péče je výsledkem spolupráce a osobního přístupu týmu zdravotníků, vedeného renomovanými lékaři a pracujícího se špičkovou technikou. V čele týmu specialistů stojí primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., oční chirurg s dlouholetou praxí a vysokým renomé v Česku i v zahraničí. Je znám svým přínosem pro oční medicínu – řadou unikátních očních operací, které provedl v mnoha případech jako první v Česku nebo i ve světě. V současné době provozuje klinika v České republice šest pracovišť, a to ve Zlíně, v Průhonicích u Prahy, Praze-Krči, Českých Budějovicích, Ostravě a Brně. Pracoviště otevřela také ve Vídni. Všechna pracoviště jsou vybavena špičkovými lasery včetně unikátního 6D laseru SCHWIND AMARIS 1050RS. Jako první v Evropě zavedla klinika Gemini také laserovou operaci čočky i odstraňování očních vad femtosekundovým laserem VICTUS. Gemini tak provozuje největší síť moderních laserů pro korekci očních vad v Česku.

 


 

Prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.

Studium medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V roce 2000 absolvoval postgraduální studium na lékařské fakultě Karlovy Univerzity v Hradci Králové s tématem disertace metoda LASIK, kterou v ČR zavedl. Zkušenosti s oční chirurgií sbíral i po světě, hlavně v Kanadě. Působil jako přednosta očního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně a založil soukromou oční kliniku Gemini. Dnes má za sebou dlouholetou praxi v nezvykle široké škále očních operací – od laserových korekcí očních vad až po transplantace rohovky a operace sítnice – a je mezinárodně známým inovátorem oční chirurgie. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v ČR (laserovou operaci očních vad LASIK a LASIK femtosekundovým laserem, operaci šedého zákalu mikrořezem, laserovou operaci šedého zákalu). Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech, kde získal řadu prestižních ocenění a vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. Je držitelem titulu osobnost Zlínského kraje a Ceny města Zlína. Byl vyznamenán Záslužným vyznamenáním Zlínského kraje a Stříbrnou medailí Senátu Parlamentu ČR za zásluhy o rozvoj oční medicíny. Obdržel Jeseniovu cenu a byl vyhlášen lékařem roku 2010. Mezi jeho pacienty patří například exprezident Václav Klaus a Tomáš Baťa s rodinou nebo hraběnka Diana Šternberková. Je ženatý, má dvě děti a bydlí ve Zlíně.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee