česky - english

Brýle potřebují tři z pěti Čechů. Za brýle a kontaktní čočky utratí až čtyři miliardy korun ročně

2014-03-25

PRAHA, 25. března 2014 Brýle nosí kolem šesti milionů Čechů a podle statistik potřebuje téměř každý člověk ve věku nad 40 let brýle na čtení. Pravidelně přitom očního lékaře navštěvuje zlomek lidí. Výjimkou naopak nejsou ti, kteří si bez předchozího vyšetření brýle opatří v drogerii nebo u benzinové pumpy. Oční specialisté však před těmito nákupy důrazně varují.

Oční lékaři provedou ročně kolem pěti milionů vyšetření a zhruba dvě třetiny populace potřebují nějakou korekční pomůcku. Nejčastějším onemocněním zraku je takzvaná vetchozrakost, při které člověk postupně ztrácí schopnost zaostřovat vidění do blízka, což se projevuje především při čtení. Zhoršování zraku doprovází několik signálů, například bolesti hlavy, pocit neostrého, zamlženého vidění, bolesti očí, jejich slzení nebo pálení. Pokud na sobě člověk začne takové příznaky pociťovat, měl by urychleně navštívit očního lékaře. Včasné odhalení oční vady je totiž pro její následnou léčbu velmi podstatné,“ upozornil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Většina Čechů ale dorazí do ordinace očního lékaře, až když už nějaký problém se zrakem má a vada je rozvinutá. Výjimkou ale nejsou ani lidé, kteří se rozhodnou začínající problémy se zrakem řešit sami a bez jakéhokoli odborného doporučení si brýle pořídí v nespecializované prodejně. Dlouhodobé nošení brýlí koupených v drogerii nebo u benzinové pumpy může jejich nositeli zrak poškodit. Takové brýle se dají použít jen na krátkodobé přečtení například etikety v obchodě, ale na dlouhodobé čtení by se rozhodně používat neměly. Nejsou přesně nastavené na oči konkrétního člověka a mohou spíše uškodit než pomoci,“ zdůraznila Michaela Netuková, lékařka oční kliniky Gemini.

Podle Společenstva českých optiků a optometristů klesá počet dětí, které nosí brýle. Není to však tím, že by se zrak dětí zlepšoval, naopak. Důvodem je zrušení povinných návštěv očních lékařů, a proto se oční vady, které dříve lékaři odhalili už v dětství, objeví až v době dospívání. „Nenošení brýlí může dětem způsobit tupozrakost, tedy slabost oka. Preventivně by měl každý chodit k očnímu lékaři alespoň jednou za dva roky. Oftalmolog totiž dokáže odhalit oční vady, které na sobě pacient ještě ani nemusí pociťovat. Navíc může zjistit i onemocnění, která nemají se zrakem mnoho společného – nejčastěji je to cukrovka. Výjimečněji nález na duhovce nebo sítnici může ukazovat na zánět kloubů nebo závažnou infekci, třeba AIDS, tuberkulózu nebo i syfilis,“ uvedl Pavel Stodůlka.

Člověk získává až 80 procent informací prostřednictvím zraku. Když už zrak neslouží, jak by měl, sáhne většina lidí po kompenzačních pomůckách v podobě brýlí nebo kontaktních čoček. Jejich nošení však s sebou nese řadu nevýhod. „Pokud pacient nosí brýle do dálky, musí je nosit neustále. Mohou mu klouzat nebo otlačovat kořen nosu, což je po čase velice nepříjemné. Nositel kontaktních čoček musí být velice precizní na hygienu, aby nedostal zánět oka. Někteří lidé také nezvládnou aplikaci kontaktních čoček. Navíc dlouhodobým nošením čoček oko trpí a vytvářejí se na něm patologické cévy, které mohou zhoršovat vidění a způsobit nesnášenlivost čoček,“ vysvětlila Michaela Netuková.

Jen malá část lidí řeší problémy se zrakem operací. Ta je přitom nejefektivnějším a nejekonomičtějším řešením. „Například laserová operace oka stojí přibližně od 15 tisíc korun výše, implantace trifokální čočky od 25 tisíc. Je třeba si uvědomit, že jde o jednorázovou investici. Čočka zůstává v oku nadosmrti a slouží pacientovi po zbytek života. Naopak za kontaktní čočky či brýle lidé utratí tisíce každý rok,“ řekl Pavel Stodůlka.


O oční klinice GEMINI, www.gemini.cz

 

Soukromá oční klinika rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. Zdravotní péče je výsledkem spolupráce a osobního přístupu týmu zdravotníků, vedeného renomovanými lékaři a pracujícího se špičkovou technikou. V čele týmu specialistů stojí primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., oční chirurg s dlouholetou praxí a vysokým renomé v Česku i v zahraničí. Je znám svým přínosem pro oční medicínu – řadou unikátních očních operací, které provedl v mnoha případech jako první v Česku nebo i ve světě. V současné době provozuje klinika v České republice šest pracovišť, a to ve Zlíně, v Průhonicích u Prahy, Praze-Krči, Českých Budějovicích, Ostravě a Brně. Pracoviště otevřela také ve Vídni. Všechna pracoviště jsou vybavena špičkovými lasery včetně unikátního 6D laseru SCHWIND AMARIS 1050RS. Jako první v Evropě zavedla klinika Gemini také laserovou operaci čočky i odstraňování očních vad femtosekundovým laserem VICTUS. Gemini tak provozuje největší síť moderních laserů pro korekci očních vad v Česku.


Prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.

 

Studium medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V roce 2000 absolvoval postgraduální studium na lékařské fakultě Karlovy Univerzity v Hradci Králové s tématem disertace metoda LASIK, kterou v ČR zavedl. Zkušenosti s oční chirurgií sbíral i po světě, hlavně v Kanadě. Působil jako přednosta očního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně a založil soukromou oční kliniku Gemini. Dnes má za sebou dlouholetou praxi v nezvykle široké škále očních operací – od laserových korekcí očních vad až po transplantace rohovky a operace sítnice – a je mezinárodně známým inovátorem oční chirurgie. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v ČR (laserovou operaci očních vad LASIK a LASIK femtosekundovým laserem, operaci šedého zákalu mikrořezem, laserovou operaci šedého zákalu). Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech, kde získal řadu prestižních ocenění a vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. Je držitelem titulu osobnost Zlínského kraje a Ceny města Zlína. Byl vyznamenán Záslužným vyznamenáním Zlínského kraje a Stříbrnou medailí Senátu Parlamentu ČR za zásluhy o rozvoj oční medicíny. Obdržel Jeseniovu cenu a byl vyhlášen lékařem roku 2010. Mezi jeho pacienty patří například exprezident Václav Klaus a Tomáš Baťa s rodinou nebo hraběnka Diana Šternberková. Je ženatý, má dvě děti a bydlí ve Zlíně.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee