česky - english

Oční klinika Gemini pomáhá. Dívku z dětského domova zbaví silných dioptrií laserová operace zdarma

2014-04-17

PRAHA, 17. dubna 2014 Hana Staňková z Dětského domova Země dětí v České Kamenici trpí hned několika očními vadami najednou. Nejvíc ji ale trápí vysoký počet dioptrií. V pátek 18. dubna přijede do krčské oční kliniky Gemini, kde ji primář Pavel Stodůlka díky laserové operaci dioptrií zbaví.

Hana Staňková studuje třetí ročník střední zdravotní školy. Problémy s očima ji omezují i ve škole a v přípravě na vyučování. „Kromě školy mě počet dioptrií omezuje i při některých aktivitách, kdy brýle mít nemůžu, jako je například plavání a jiné sporty, ale i při každodenních činnostech. Musím si dávat pozor, aby se brýlím nic nestalo, nosím je stále. Pro mě je i nebezpečné přejít přechod pro chodce bez brýlí, špatně vidím auta a to, co vidím, jsou jen rozmazané tvary a obrázky,“ popsala své problémy se zrakem slečna Hana.

Pacientka na klinice v pražské Krči podstoupí operaci laserem Amaris 1050, nejrychlejším a nejpřesnějším na světě. „Po sérii bezbolestných přístrojových měření a vyšetření očním lékařem jsou oči znecitlivěny anestetickými kapkami a následuje nebolestivý laserový zákrok. Laser registruje mikropohyby oka v průběhu operace v šesti směrech a průběžně kompenzuje jejich vliv na přesnost probíhajícího laserového zákroku. Zákrok se provádí na obou očích v jeden den a operace jednoho oka trvá několik minut. Po operaci pacienti zpravidla nepotřebují brýle ani na čtení,“ řekl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Právě na to, že už nebude potřebovat brýle, se pacientka těší nejvíce. Zatím si to moc neuvědomuji, ale nikdy v životě bych si nemyslela, že budu mít takovou příležitost. Těším se, že uvidím jako každý normální člověk. Hrozně se těším, nejde ani popsat, co to pro mě znamená,“ popsala své pocity Hana Staňková.

Laserová operace jednoho oka laserem Amaris 1050 stojí 24 tisíc korun. „Oční klinika a Rotary klub Zlín zajistily prostředky na to, aby se pacientce mohlo dostat péče zdarma,“ řekl Pavel Stodůlka. „Problémy s Hančiným zrakem řešíme dlouhodobě s několika očními lékaři. V domově se zapojuje do řady projektů. Připravila a zdárně dokončila například projekt na vybudování posilovny v našem dětském domově. V úvahu jsme brali i její životní situaci. Operace ji zbaví handicapu, posílí její sebevědomí a usnadní vstup do samostatného života,“ popsala důvody, proč zákrok podstoupí právě Hana Staňková, vedoucí vychovatelka Dětského domova Země dětí Jitka Janoušková.


O oční klinice GEMINI, www.gemini.cz

Soukromá oční klinika rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. Zdravotní péče je výsledkem spolupráce a osobního přístupu týmu zdravotníků, vedeného renomovanými lékaři a pracujícího se špičkovou technikou. V čele týmu specialistů stojí primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., oční chirurg s dlouholetou praxí a vysokým renomé v Česku i v zahraničí. Je znám svým přínosem pro oční medicínu – řadou unikátních očních operací, které provedl v mnoha případech jako první v Česku nebo i ve světě. V současné době provozuje klinika v České republice šest pracovišť, a to ve Zlíně, v Průhonicích u Prahy, Praze-Krči, Českých Budějovicích, Ostravě a Brně. Pracoviště otevřela také ve Vídni. Všechna pracoviště jsou vybavena špičkovými lasery včetně unikátního 6D laseru SCHWIND AMARIS 1050RS. Jako první v Evropě zavedla klinika Gemini také laserovou operaci čočky i odstraňování očních vad femtosekundovým laserem VICTUS. Gemini tak provozuje největší síť moderních laserů pro korekci očních vad v Česku.

Prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.

 

Studium medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V roce 2000 absolvoval postgraduální studium na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové s tématem disertace metoda LASIK, kterou v ČR zavedl. Zkušenosti s oční chirurgií sbíral i po světě, hlavně v Kanadě. Působil jako přednosta očního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně a založil soukromou oční kliniku Gemini. Dnes má za sebou dlouholetou praxi v nezvykle široké škále očních operací – od laserových korekcí očních vad až po transplantace rohovky a operace sítnice – a je mezinárodně známým inovátorem oční chirurgie. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v ČR (laserovou operaci očních vad LASIK a LASIK femtosekundovým laserem, operaci šedého zákalu mikrořezem, laserovou operaci šedého zákalu). Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech, kde získal řadu prestižních ocenění, a vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. Je držitelem titulu osobnost Zlínského kraje a Ceny města Zlína. Byl vyznamenán Záslužným vyznamenáním Zlínského kraje a Stříbrnou medailí Senátu Parlamentu ČR za zásluhy o rozvoj oční medicíny. Obdržel Jeseniovu cenu a byl vyhlášen lékařem roku 2010. Mezi jeho pacienty patří například exprezident Václav Klaus a Tomáš Baťa s rodinou nebo hraběnka Diana Šternberková. Je ženatý, má dvě děti a bydlí ve Zlíně.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee