česky - english

Nová metoda korekce očních vad zbavuje lidi brýlí. Může nahradit i transplantaci rohovky

2014-04-22

PRAHA, 22. dubna 2014 – V Česku oční chirurgové provedou ročně tisíce laserových operací očních vad a u složitějších stavů stovky transplantací rohovek. Díky vývoji a novým metodám je možné vyřešit problémy s očními vadami nebo s deformovanou rohovkou ambulantně během pár minut.

Zlín chystá českou premiéru unikátní metody

Ve středu 23. dubna provede primář Stodůlka na oční klinice Gemini ve Zlíně poprvé v Česku zcela nový zákrok vedoucí ke korekci očních vad metodou selektivní crosslinking. „Principem tohoto zákroku je změna tvaru a zpevnění rohovky novým přístrojem KXL II americké firmy Avedro. Metoda je unikátní v tom, že jako jediná oko tvaruje a zpevňuje v jednom kroku. Je vhodná pro korekce menších vad, její přednosti se nejvíce projeví u korekcí menší krátkozrakosti, ale i u operací složitých očních vad, jako je například deformace rohovky zvaná keratokonus,“ popsal novou metodu Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Deformace rohovky může začít už v pubertě

Keratokonus je poměrně časté onemocnění rohovky, během kterého dochází k její deformaci a změně tloušťky, což poškozuje vidění.Keratokonus je dědičné onemocnění a někdy přeskakuje generace. Začíná obvykle v pubertě a má spojitost s alergiemi. Mnutí očí může způsobit urychlení vývoje onemocnění. V začátcích onemocnění stačí obvykle používat brýle. S vývojem onemocnění se ale zeslabuje a vyklenuje rohovka, což způsobuje nepravidelný astigmatismus. Ten už brýlemi korigovat nelze, proto se porucha zakřivení rohovky upravuje nasazením speciálních kontaktních čoček. Často však nemoc pokračuje a pak už čočky ani brýle nepomáhají. Ačkoliv brýle a kontaktní čočky upraví vidění, nemají vliv na zastavení vývoje onemocnění,“ upozornil Pavel Stodůlka.

Konec složitých a nebezpečných transplantací

Léčba pokročilé deformace rohovky spočívá ve složité, rizikové a nákladné transplantaci. Díky nové metodě se ale pacienti mohou transplantaci vyhnout. „Princip CXL fotochemického zpevnění rohovky probíhá ve dvou krocích. Nejprve je tkáň nasycena roztokem vitaminu B2 žluté barvy a poté ozářena speciální UV lampou zářením o vlnové délce 365 nm. Vzniklé chemické vazby rohovku bez zhoršení její průhlednosti zpevní,“ popsal Pavel Stodůlka. Nový přístroj poprvé umožní rohovku nejen zpevnit, ale i cíleně korigovat oční vadu. Protože přístroj působí jen ve stromatu rohovky a ne na povrchu oka, je pooperační průběh bezbolestný.

Doba zákroku se zkrátila z půlhodiny na tři minuty

Primář Stodůlka jako první v Česku zkombinoval v roce 2011 zákrok CXL s úpravou tvaru rohovky laserem. V průběhu zákroku se nejdříve laserem upravil tvar oka, které bylo následně zpevněno tak, aby se jeho tvar stabilizoval. Doba zákroku se zkrátila ze 30 minut na pouhé tři minuty. Operace se provádí ambulantně. „Oční chirurgie se tak některými technologiemi posunula do roviny, kdy už se nemluví o chirurgii v pravém slova smyslu – nejde o invazivní zákroky. Čím dál častěji mluvíme o ambulantním zákroku s velmi stabilními výsledky,“ řekl Pavel Stodůlka.


O oční klinice GEMINI, www.gemini.cz

Soukromá oční klinika rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. Zdravotní péče je výsledkem spolupráce a osobního přístupu týmu zdravotníků, vedeného renomovanými lékaři a pracujícího se špičkovou technikou. V čele týmu specialistů stojí primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., oční chirurg s dlouholetou praxí a vysokým renomé v Česku i v zahraničí. Je znám svým přínosem pro oční medicínu – řadou unikátních očních operací, které provedl v mnoha případech jako první v Česku nebo i ve světě. V současné době provozuje klinika v České republice šest pracovišť, a to ve Zlíně, v Průhonicích u Prahy, Praze-Krči, Českých Budějovicích, Ostravě a Brně. Pracoviště otevřela také ve Vídni. Všechna pracoviště jsou vybavena špičkovými lasery včetně unikátního 6D laseru SCHWIND AMARIS 1050RS. Jako první v Evropě zavedla klinika Gemini také laserovou operaci čočky i odstraňování očních vad femtosekundovým laserem VICTUS. Gemini tak provozuje největší síť moderních laserů pro korekci očních vad v Česku.

Prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.

 

Studium medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V roce 2000 absolvoval postgraduální studium na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové s tématem disertace metoda LASIK, kterou v ČR zavedl. Zkušenosti s oční chirurgií sbíral i po světě, hlavně v Kanadě. Působil jako přednosta očního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně a založil soukromou oční kliniku Gemini. Dnes má za sebou dlouholetou praxi v nezvykle široké škále očních operací – od laserových korekcí očních vad až po transplantace rohovky a operace sítnice – a je mezinárodně známým inovátorem oční chirurgie. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v ČR (laserovou operaci očních vad LASIK a LASIK femtosekundovým laserem, operaci šedého zákalu mikrořezem, laserovou operaci šedého zákalu). Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech, kde získal řadu prestižních ocenění, a vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. Je držitelem titulu osobnost Zlínského kraje a Ceny města Zlína. Byl vyznamenán Záslužným vyznamenáním Zlínského kraje a Stříbrnou medailí Senátu Parlamentu ČR za zásluhy o rozvoj oční medicíny. Obdržel Jeseniovu cenu a byl vyhlášen lékařem roku 2010. Mezi jeho pacienty patří například exprezident Václav Klaus a Tomáš Baťa s rodinou nebo hraběnka Diana Šternberková. Je ženatý, má dvě děti a bydlí ve Zlíně.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee