česky - english

Lidské oko potřebuje živiny. Látky získané z potravy často k dobrému vidění nestačí

2014-05-14

PRAHA, 14. května 2014 Až 25 procent vitaminů a minerálů, které člověk přijme z potravy, je určeno pouze pro zrakový systém. Zejména v pozdějším věku ale ztrácí lidský organismus schopnost potřebné látky z potravy vstřebávat. Pro správnou funkci zraku je proto vhodné některé živiny doplňovat. Češi vyvinuli unikátní přípravek – potravní doplněk „Gemioptal TOP Q“, jehož složky jsou nezbytné pro správnou funkci oka.

Onemocnění sítnice patří k těm nejzávažnějším a mohou vést až k oslepnutí. Proto je vhodné o sítnici správně pečovat vhodnými doplňky na bázi zejména luteinu, zeaxantinu, omega-3 mastných kyselin a zinku,“ doporučil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Lutein a zeaxantin jsou stavební prvky makulárního pigmentu sítnice, která je jednou z nejdůležitějších částí lidského oka. Lidské oko využívá makulární pigment pro absorpci modrého světla. Právě modrá část světelného spektra je pro sítnici zvlášť nebezpečná a může ji poškodit. „Makulární pigment funguje podobně jako ochranný filtr a chrání tak citlivou buněčnou strukturu před oxidačními změnami. Vysoká koncentrace těchto látek v oku však s přibývajícím věkem klesá, a proto je nezbytné je pravidelně doplňovat,“ řekl Pavel Čejka, primář zlínského sítnicového centra.

Obě tyto látky obsahuje například obilí, ovoce a zelenina nebo vaječný žloutek. S přibývajícím věkem ale slábne schopnost tyto látky z běžné stravy vstřebávat. „Složení stravy běžného člověka však potřebám oka vyhovuje jen zřídkakdy. Navíc množství luteinu a zeaxantinu v sítnici začíná přirozeně výrazněji ubývat ve věku kolem 50 let. Ohroženou skupinu představují také kuřáci, kteří potřebují větší množství látek s antioxidačními účinky a tím pádem i více luteinu a zeaxantinu. Právě proto je pro zdraví očí důležité dlouhodobě a pravidelně užívat vhodné doplňky stravy,“ upozornil Pavel Stodůlka.

Velmi důležitou složkou, kterou přípravek Gemioptal TOP Q obsahuje, jsou omega-3 mastné kyseliny a její složky DHA a EPA. Zejména složka DHA je důležitá pro správnou funkci oka. „DHA je důležitou stavební částí oční sítnice. Přítomnost této kyseliny je nutná ke kvalitnímu vidění. Nízké hodnoty DHA jsou spojovány s diabetickou retinopatií, věkem podmíněnou makulární degenerací a se syndromem suchého oka,“ uvedl Pavel Čejka. Přípravek Gemioptal TOP Q obsahuje v jedné tabletě 250 miligramů DHA, což je minimální denní dávka důležitá pro správnou funkci zraku.

Pro správné fungování enzymů v oku je podstatný zinek. Proto je důležité konzumovat potraviny bohaté na tento minerál. Mezi ty patří například játra, vajíčka, mléko, dýňová semínka, ústřice nebo pštrosí maso. Příliš velký přísun zinku však může očím škodit. „Doplňovat látky prospěšné správné funkci zraku je vhodné prostřednictvím doplňků stravy. Přípravek Gemioptal TOP Q představuje vyváženou kombinaci důležitých látek pro zdravou funkci oka. Zároveň se k výrobě doplňku používá výrazně vhodnější a dražší krystalický lutein, který tělo dokáže efektivněji vstřebat. Jedna kapsle denně stačí k tomu, aby byly dodrženy minimální dávky látek na den,“ popsal nový přípravek Pavel Stodůlka.


O oční klinice GEMINI, www.gemini.cz

Soukromá oční klinika rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. Zdravotní péče je výsledkem spolupráce a osobního přístupu týmu zdravotníků, vedeného renomovanými lékaři a pracujícího se špičkovou technikou. V čele týmu specialistů stojí primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., oční chirurg s dlouholetou praxí a vysokým renomé v Česku i v zahraničí. Je znám svým přínosem pro oční medicínu – řadou unikátních očních operací, které provedl v mnoha případech jako první v Česku nebo i ve světě. V současné době provozuje klinika v České republice šest pracovišť, a to ve Zlíně, v Průhonicích u Prahy, Praze-Krči, Českých Budějovicích, Ostravě a Brně. Pracoviště otevřela také ve Vídni. Všechna pracoviště jsou vybavena špičkovými lasery včetně unikátního 6D laseru SCHWIND AMARIS 1050RS. Jako první v Evropě zavedla klinika Gemini také laserovou operaci čočky i odstraňování očních vad femtosekundovým laserem VICTUS. Gemini tak provozuje největší síť moderních laserů pro korekci očních vad v Česku.

Prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.

 

Studium medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V roce 2000 absolvoval postgraduální studium na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové s tématem disertace metoda LASIK, kterou v ČR zavedl. Zkušenosti s oční chirurgií sbíral i po světě, hlavně v Kanadě. Působil jako přednosta očního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně a založil soukromou oční kliniku Gemini. Dnes má za sebou dlouholetou praxi v nezvykle široké škále očních operací – od laserových korekcí očních vad až po transplantace rohovky a operace sítnice – a je mezinárodně známým inovátorem oční chirurgie. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v ČR (laserovou operaci očních vad LASIK a LASIK femtosekundovým laserem, operaci šedého zákalu mikrořezem, laserovou operaci šedého zákalu). Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech, kde získal řadu prestižních ocenění, a vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. Je držitelem titulu osobnost Zlínského kraje a Ceny města Zlína. Byl vyznamenán Záslužným vyznamenáním Zlínského kraje a Stříbrnou medailí Senátu Parlamentu ČR za zásluhy o rozvoj oční medicíny. Obdržel Jeseniovu cenu a byl vyhlášen lékařem roku 2010. Mezi jeho pacienty patří například exprezident Václav Klaus a Tomáš Baťa s rodinou nebo hraběnka Diana Šternberková. Je ženatý, má dvě děti a bydlí ve Zlíně.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee