česky - english

Až deset procent předškoláků trpí oční vadou, školáků čtvrtina. Jak vadu odhalit?

2014-09-10

PRAHA, 10. září 2014 Šilhání, tupozrakost, krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus – to jsou nejčastější oční vady, kterými děti trpí. Rozpoznat je v nízkém věku dítěte však není nic snadného. Neléčená oční vada v prvních letech života může vést k trvalému a později neléčitelnému oslabení zraku.

Dětí s oční vadou přibývá, vliv na to má i používání počítačů, mobilních telefonů a časté sledování televize ve stále nižším věku. „Oční vady mohou děti provázet už od narození. V Česku trpí každé dvanácté dítě ve věku do čtyř let oční vadou. Předškoláků se zhoršeným zrakem je pět až deset procent a dětí školního věku zhruba čtvrtina. První návštěvu u očního lékaře by dítě mělo absolvovat do tří let. Dioptrie jsou často dědičné, pokud se tedy v rodině vyskytují vyšší dioptrie, je lepší navštívit očního lékaře již v prvním roce života,“ doporučil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Zjistit oční vadu mohou podle určitých signálů i rodiče. Děti, které ještě neumějí poznávat obrázky, je třeba sledovat při hře. Jsou-li schopné cíleně uchopovat předměty nebo reagovat na mimiku rodičů, měl by být zrak v pořádku. Zhoršený zrak jen jednoho oka může odhalit test, kdy se jedno oko při hře jemně zakryje. Pokud je jedno oko výrazně slabší, dítě se zakrytí zdravějšího oka brání, zatímco po zakrytí horšího oka si hraje dál. U předškolních dětí lze zkoušet, poznají-li obrázky i z větší dálky. Bez problémů by je měly rozpoznat na vzdálenost místnosti se zakrytým jedním a pak druhým okem. Podobně lze orientačně otestovat zrak školákům s vytisknutými většími písmeny. Tučná písmena velikosti 1,5 centimetru by měli z pěti metrů rozpoznat,“ vysvětlil Jaroslav Polišenský, lékař oční kliniky Gemini.

Větší dítě na zhoršené vidění zpravidla rodiče upozorní samo. Jak ale oční vadu rozpoznat u menších dětí?  „U kojenců se porucha zraku jednoho oka může projevovat šilháním. Od druhého měsíce by dítě mělo být schopno na chvíli zrak zaměřit na větší barevné předměty. Ve čtvrtém měsíci by mělo bez problémů sledovat i pohybující se výraznější předměty a jednoznačně navázat oční kontakt. Známkou zdravého zraku je také to, že se dítěti při silnějším osvětlení zúží zornice obou očí. U menších dětí se horší vidění může také například projevovat tím, že chodí blíž k televizi, aby na ni viděly,“ uvedla Michaela Netuková, lékařka oční kliniky Gemini.

Porucha zraku jen jednoho oka se nemusí na dítěti kteréhokoli věku projevit vůbec, proto jsou zavedeny preventivní prohlídky u pediatra, který by měl vadu odhalit. „Pokud mají rodiče pochybnosti o správném vývoji zraku, mohou se na oční vyšetření objednat i bez doporučení pediatra. Na základě výsledků vyšetření lékař určí další postup. Pokud se zjistí oční vada, zpravidla se dětem předepisují dioptrické brýle. V případě velkého rozdílu dioptrií mezi očima může být očním lékařem doporučena kontaktní čočka již v předškolním věku. Pokud lze dioptrickou vadu dobře korigovat brýlemi, pak není vhodné s kontaktními čočkami spěchat. Řešením může být výjimečně i laserová operace, kterou je ale vhodnější ponechat až po 16. roce života, kdy se dioptrie již ustalují,“ dodal Pavel Stodůlka.


O oční klinice GEMINI, www.gemini.cz

Soukromá oční klinika rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. Zdravotní péče je výsledkem spolupráce a osobního přístupu týmu zdravotníků, vedeného renomovanými lékaři a pracujícího se špičkovou technikou. V čele týmu specialistů stojí primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., oční chirurg s dlouholetou praxí a vysokým renomé v Česku i v zahraničí. Je znám svým přínosem pro oční medicínu – řadou unikátních očních operací, které provedl v mnoha případech jako první v Česku nebo i ve světě. V současné době provozuje klinika v České republice šest pracovišť, a to ve Zlíně, v Průhonicích u Prahy, Praze-Krči, Českých Budějovicích, Ostravě a Brně. Pracoviště otevřela také ve Vídni. Všechna pracoviště jsou vybavena špičkovými lasery včetně unikátního 6D laseru SCHWIND AMARIS 1050RS. Jako první v Evropě zavedla klinika Gemini také laserovou operaci čočky i odstraňování očních vad femtosekundovým laserem VICTUS. Gemini tak provozuje největší síť moderních laserů pro korekci očních vad v Česku.

Prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.

 

Studium medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V roce 2000 absolvoval postgraduální studium na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové s tématem disertace metoda LASIK, kterou v ČR zavedl. Zkušenosti s oční chirurgií sbíral i po světě, hlavně v Kanadě. Působil jako přednosta očního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně a založil soukromou oční kliniku Gemini. Dnes má za sebou dlouholetou praxi v nezvykle široké škále očních operací – od laserových korekcí očních vad až po transplantace rohovky a operace sítnice – a je mezinárodně známým inovátorem oční chirurgie. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v ČR (laserovou operaci očních vad LASIK a LASIK femtosekundovým laserem, operaci šedého zákalu mikrořezem, laserovou operaci šedého zákalu). Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech, kde získal řadu prestižních ocenění, a vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. Je držitelem titulu osobnost Zlínského kraje a Ceny města Zlína. Byl vyznamenán Záslužným vyznamenáním Zlínského kraje a Stříbrnou medailí Senátu Parlamentu ČR za zásluhy o rozvoj oční medicíny. Obdržel Jeseniovu cenu a byl vyhlášen lékařem roku 2010. Mezi jeho pacienty patří například exprezident Václav Klaus a Tomáš Baťa s rodinou nebo hraběnka Diana Šternberková. Je ženatý, má dvě děti a bydlí ve Zlíně.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee