česky - english

Světový den zraku: lidí s oční vadou stále přibývá

2014-10-02

PRAHA, 2. října 2014 Na 10. října připadá Světový den zraku. A Češi mají opravdu co slavit. Česká oftalmologie totiž patří ke světové špičce. Na faktu, že se zrak Čechů stále zhoršuje, to ale nic nemění.

Lidé řeší dioptrie

Brýle nosí kolem šesti milionů Čechů. Čím dál víc lidí podstupuje laserovou operaci, která je dioptrií zbaví. Oční chirurgie prochází neustálým vývojem. To co před deseti lety nebylo možné, patří dnes k běžné praxi. Zřejmě největším vývojem prošly právě laserové operace. Díky vyvíjení nových laserů a postupů jsou operace rychlé, bezpečné a bezbolestné. Provádějí se ambulantně a většina pacientů vidí ihned po operaci. Doba, kdy se během zákroku používal skalpel a pacient měl po operaci několik dní oči zalepené, je dávno pryč,“ řekl Pavel Stodůlka, světově uznávaný oční chirurg.

Návrat zraku je možný

V Česku je kolem čtvrt milionu slabozrakých a nevidomých lidí. Díky rychlému vývoji oční chirurgie však jejich zdravotní stav nemusí být definitivní. Unikátní operaci – implantaci umělé rohovky – podstoupila před pěti lety žena ze Vsetína, která byla nevidomá 16 let. Po zákroku vidí, a čte dokonce bez brýlí. „Typickou indikací k implantaci umělé rohovky je například oko po těžkém poleptání vápnem nebo jinou chemikálií. Zákrok však není možné provést u lidí, kteří jsou slepí od narození, ani těm, kteří oslepli například následkem zeleného zákalu nebo cukrovky. Umělá rohovka totiž nemůže pomoci pacientům, kteří mají poškozený zrakový nerv nebo sítnici,“ vysvětlil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Vysoká úroveň oční chirurgie

Pro odstranění oční vady je zásadní zkušenost a erudice chirurga, kvalita vybavení lasery a ostatními přístroji a také implantované čočky. To vše je v České republice na velmi vysoké úrovni. „O kvalitě oftalmologie v Česku svědčí i fakt, že na kliniky přijíždí kvůli oční operaci stále víc zahraničních pacientů. V porovnání ceny a kvality se Česká republika řadí k nejlepším na světě. Důležitý je také rozvoj vybavení a nových metod. Například zlínská klinika Gemini je vybavena více než deseti špičkovými lasery, a vybavení pro laserové operace očních vad je tak bezkonkurenčně nejmodernější v Česku. Vysokou úroveň kliniky dokládají také časté návštěvy zahraničních očních chirurgů, kteří se sem jezdí učit nové metody,“ popsal Pavel Stodůlka.

Přenosy z operací

V rámci Světového dne zraku pořádá oční klinika Gemini 10. a 11. října již druhý ročník Pražského očního festivalu, který se bude konat na Pražském hradě. „Akce je letos součástí velmi prestižní konference Videocatarattarefrattiva v italském Miláně, jejímž organizátorem je oční chirurg světového renomé Lucio Buratto, proto nebudou chybět přímé přenosy operací jak z České republiky, tak z Itálie,“ vysvětlil Pavel Stodůlka. Záštitu nad tímto festivalem převzal prezident republiky Miloš Zeman.


O oční klinice GEMINI, www.gemini.cz

Soukromá oční klinika rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. Zdravotní péče je výsledkem spolupráce a osobního přístupu týmu zdravotníků, vedeného renomovanými lékaři a pracujícího se špičkovou technikou. V čele týmu specialistů stojí primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., oční chirurg s dlouholetou praxí a vysokým renomé v Česku i v zahraničí. Je znám svým přínosem pro oční medicínu – řadou unikátních očních operací, které provedl v mnoha případech jako první v Česku nebo i ve světě. V současné době provozuje klinika v České republice šest pracovišť, a to ve Zlíně, v Průhonicích u Prahy, Praze-Krči, Českých Budějovicích, Ostravě a Brně. Pracoviště otevřela také ve Vídni. Všechna pracoviště jsou vybavena špičkovými lasery včetně unikátního 6D laseru SCHWIND AMARIS 1050RS. Jako první v Evropě zavedla klinika Gemini také laserovou operaci čočky i odstraňování očních vad femtosekundovým laserem VICTUS. Gemini tak provozuje největší síť moderních laserů pro korekci očních vad v Česku.

Prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.

 

Studium medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V roce 2000 absolvoval postgraduální studium na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové s tématem disertace metoda LASIK, kterou v ČR zavedl. Zkušenosti s oční chirurgií sbíral i po světě, hlavně v Kanadě. Působil jako přednosta očního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně a založil soukromou oční kliniku Gemini. Dnes má za sebou dlouholetou praxi v nezvykle široké škále očních operací – od laserových korekcí očních vad až po transplantace rohovky a operace sítnice – a je mezinárodně známým inovátorem oční chirurgie. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v ČR (laserovou operaci očních vad LASIK a LASIK femtosekundovým laserem, operaci šedého zákalu mikrořezem, laserovou operaci šedého zákalu). Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech, kde získal řadu prestižních ocenění, a vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. Je držitelem titulu osobnost Zlínského kraje a Ceny města Zlína. Byl vyznamenán Záslužným vyznamenáním Zlínského kraje a Stříbrnou medailí Senátu Parlamentu ČR za zásluhy o rozvoj oční medicíny. Obdržel Jeseniovu cenu a byl vyhlášen lékařem roku 2010. Mezi jeho pacienty patří například exprezident Václav Klaus a Tomáš Baťa s rodinou nebo hraběnka Diana Šternberková. Je ženatý, má dvě děti a bydlí ve Zlíně.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee