česky - english

Devátý ročník očního festivalu je za dveřmi: do Zlína míří na 500 očních specialistů

2016-03-01

PRAHA, 1. března 2016 – V pátek 4. března bude Kongresové centrum ve Zlíně už podeváté hostit tradiční setkání očních lékařů a zdravotnického personálu z celé České republiky i ze zahraničí – Zlínský oční festival neboli ZOF. Festivalu se pravidelně účastní okolo 500 lékařů a zdravotních sester a dalších více než tisíc odborníků z několika světadílů, kteří konferenci sledují na internetu.

Slavnostní zahájení festivalu proběhne v 8.30 úvodním slovem světově uznávaného očního chirurga a primáře zlínské oční kliniky Pavla Stodůlky. „Zlínský oční festival kazuistiky je již tradičním setkáním očních lékařů a zdravotních sester. Oftalmologové z celé České republiky, Slovenska či Polska si do Zlína každoročně v březnu přijíždějí vyměnit zkušenosti z denní praxe a poslechnout si přednášky svých kolegů. Kromě zajímavých vystoupení jednotlivých odborníků jsou letos připraveny i novinky z oblasti laserových operací, moderní 3D prezentace a atraktivní sekce živých přenosů z operací. Navíc budou některé přednášky obohaceny o přítomnost konkrétních pacientů,“ popsal letošní ročník festivalu Pavel Stodůlka, prezident festivalu a přednosta sítě očních klinik Gemini.

Zlínský oční festival přitahuje pozornost odborné veřejnosti nejen díky vysoké informativní hodnotě a kvalitě přednášených příspěvků, ale také jejich technickým zpracováním. I letos budou do programu zařazeny takzvané live surgery – tedy živé přímé přenosy operací a zákroků přímo z operačního sálu dvou klinik do konferenčního sálu Kongresového centra ve Zlíně v reálném čase. Operace budou probíhat na zlínské klinice Gemini a na oční klinice Medipolis doktora Erika Mertense v belgických Antverpách.

Součástí odpoledního programu bude internetová diskuse k záznamu unikátní oční operace provedené doktorem Howardem Gimblem v Calgary v Kanadě. Operaci budou spolu s primářem Stodůlkou diskutovat mezinárodně uznávaní odborníci Boris Maljugin z Ruska, Roberto Bellucci z Itálie, Calvin W. Roberts z USA. Během festivalu Howard Gimbel, který byl vícekrát označen za jednoho z nejvýznamnějších očních chirurgů současnosti, obdrží cenu za celoživotní přínos oftalmologii. Tuto cenu z rukou primáře Pavla Stodůlky loni na Zlínském očním festivalu obdržel lékař Karel Kuběna.

Záštitu nad festivalem převzali ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, primátor města Zlín Miroslav Adámek, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, náměstek hejtmana pro zdravotnictví Lubomír Nečas, oční lékař a čestný předseda festivalu Pavel Rozsíval, oftalmolog a čestný předseda festivalu Milan Izák, přednosta Oční kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a čestný předseda festivalu Pavel Kuchyňka.

 


 

O Zlínském očním festivalu 2014, www.ocnifestival.cz

Každoročně v březnu si oftalmologové přijíždějí vyměnit zkušenosti z denní praxe a poslechnout si zajímavé kazuistiky svých kolegů. Účast lékařů a zdravotnického personálu stále narůstá. V roce 2013 bylo registrováno téměř 600 účastníků – dvě třetiny lékařů a třetina zdravotních sester. Ve čtyřech přednáškových blocích budou mít lékaři i tentokrát možnost vyslechnout si nebo aktivně přednést odborné příspěvky, které budou zakončeny anketní otázkou. Bude tak možné interaktivně komunikovat přímo s přednášejícími jednotlivých příspěvků, ale také hlasovat a zvolit vítěznou přednášku celého festivalu, jak tomu bylo i v minulých ročnících. Některé kazuistiky budou obohaceny o přítomnost konkrétních pacientů. Odborná část kongresu bude již tradičně doplněna o kulturní program – houslové vystoupení, laserovou show, občerstvení i výstavu firem v lobby a chodbách Kongresového centra.

Prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.

Studium medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V roce 2000 absolvoval postgraduální studium na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Tématem disertace byla metoda LASIK, kterou v ČR zavedl. Zkušenosti s oční chirurgií sbíral i po světě, hlavně v Kanadě. Působil jako přednosta očního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně a v roce 2003 založil soukromou oční kliniku Gemini, v jejímž čele dnes stojí. Má za sebou dlouholetou praxi v nezvykle široké škále očních operací – od laserových korekcí očních vad až po transplantace rohovky a operace sítnice. Je mezinárodně známým inovátorem oční chirurgie. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v ČR (laserovou operaci očních vad LASIK a LASIK femtosekundovým laserem, operaci šedého zákalu mikrořezem, laserovou operaci šedého zákalu). Úspěšnými implantacemi umělé rohovky dokázal vrátit zrak pacientům, kteří byli dlouhou dobu slepí, v některých případech i desítky let.

Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech po celém světě a vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. Získal řadu prestižních ocenění – je držitelem titulu osobnost Zlínského kraje a Ceny města Zlína. Byl vyznamenán Záslužným vyznamenáním Zlínského kraje a Stříbrnou medailí Senátu Parlamentu ČR za zásluhy o rozvoj oční medicíny. Obdržel Jeseniovu cenu a byl vyhlášen lékařem roku 2010. V roce 2015 také získal prestižní ocenění EY Podnikatel roku. Mezi jeho pacienty patří například exprezident Václav Klaus a Tomáš Baťa s rodinou nebo hraběnka Diana Šternberková. Operoval také řadu kolegů – očních lékařů. Je ženatý, má dvě děti a bydlí ve Zlíně.

 

 

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee