česky - english

V Česku chybějí dárci kostní dřeně. Ve Zlíně jich včera přibyla další dvacítka

2016-04-19

PRAHA, 19. dubna 2016 Ročně je v Česku diagnostikováno zhruba 1400 mužů a tisícovka žen s leukemií. Řadě z nich pomůže transplantace kostní dřeně. Navzdory tomu, že je v registru možných dárců registrováno téměř 64 tisíc lidí, vhodné dárce lékaři musí ve většině případů hledat v zahraničí.

Pouze kolem 25 procent dárců pochází z České republiky. „Tisíce lidí ročně onemocní v Česku zhoubnými nemocemi kostní dřeně a uzlin, často jde přitom o mladé lidi a děti. Poslední šancí na záchranu života může být transplantace kostní dřeně. Už před více než třemi lety jsme se proto rozhodli podpořit rozšíření registru dárců kostní dřeně. Prozatím se na naší klinice podrobilo odběrům krve přes sto lidí, poslední odběry proběhly v pondělí 18. dubna, kdy na kliniku dorazilo na 20 lidí. Mezi nimi byli i zaměstnanci kliniky,“ popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Díky dvěma mililitrům krve a pěti minutám času mohou dárci zachránit život dospělého člověka nebo dítěte. „Zatímco v Německu je v registru dárců pět procent obyvatel, v České republice je to pouze 0,75 procenta populace, což je kolem 64 tisíc lidí. Pravděpodobnost, že bude dárce vhodný, je v České republice jen jedno procento, každý čtvrtý pacient svého dárce nenajde. Proto je nutné registr neustále rozšiřovat. Také z toho důvodu jsme se už v minulém roce připojili k akci Jedu na dřeň, která do registru za pouhé tři dny přivedla 571 nováčků, a na naší klinice pravidelně organizujeme odběry krve. V letošním roce proběhly už dvakrát a celkem se zaregistrovalo přes 40 potenciálních dárců,“ popsal Pavel Stodůlka.

K zaregistrování je třeba nechat si odebrat krev, která je poté vyšetřena. Ideálním dárcem jsou lidé ve věku 18 až 35 let, těm vyšetření krve hradí pojišťovna. Starší dárci za vyšetření zaplatí částku 1500 korun. „Odběru jsem se zúčastnil už před třemi lety, vlastně mě ani nenapadlo, že bych se mohl stát vhodným dárcem. O to víc mě překvapilo, že se mi z Českého registru kostní dřeně nedávno ozvali a informovali mě, že bych opravdu mohl někomu zachránit život,“ popsal Milan P., který se odběrů krve zúčastnil přímo na Oční klinice Gemini ve Zlíně.


O oční klinice GEMINI, www.gemini.cz

Soukromá oční klinika rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. Zdravotní péče je výsledkem spolupráce a osobního přístupu týmu zdravotníků, vedeného renomovanými lékaři a pracujícího se špičkovou technikou. V čele týmu specialistů stojí primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., oční chirurg s dlouholetou praxí a vysokým renomé v Česku i v zahraničí. Oční kliniku Gemini založil v roce 2003. Je znám svým přínosem pro oční medicínu řadou unikátních očních operací, které provedl v mnoha případech jako první v Česku nebo i ve světě.

V současné době provozuje klinika v České republice sedm pracovišť, a to ve Zlíně, v Průhonicích u Prahy, Praze-Krči, Českých Budějovicích, Ostravě, Vyškově a Brně. Jako jediná česká oční klinika otevřela pracoviště také ve Vídni. Kliniky jsou vybaveny špičkovými lasery včetně unikátního 6D laseru SCHWIND AMARIS 1050RS. Jako první v Evropě zavedla klinika Gemini také laserovou operaci čočky i odstraňování očních vad femtosekundovým laserem VICTUS. Stejně tak začala klinika Gemini v roce 2015 jako první v ČR nabízet operace laserem Z8, který je považován za nejmodernější přístroj pro oční operace na světě. Gemini provozuje největší síť moderních laserů pro korekci očních vad v Česku. Oční chirurgové z celého světa pravidelně navštěvují oční kliniku Gemini, aby se seznámili s nejmodernějšími technologiemi. Na jejich vývoji klinika dlouhodobě spolupracuje s předními světovými výrobci.

Prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.

Studium medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V roce 2000 absolvoval postgraduální studium na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Tématem disertace byla metoda LASIK, kterou v ČR zavedl. Zkušenosti s oční chirurgií sbíral i po světě, hlavně v Kanadě. Působil jako přednosta očního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně a v roce 2003 založil soukromou oční kliniku Gemini, v jejímž čele dnes stojí. Má za sebou dlouholetou praxi v nezvykle široké škále očních operací – od laserových korekcí očních vad až po transplantace rohovky a operace sítnice. Je mezinárodně známým inovátorem oční chirurgie. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v ČR (laserovou operaci očních vad LASIK a LASIK femtosekundovým laserem, operaci šedého zákalu mikrořezem, laserovou operaci šedého zákalu). Úspěšnými implantacemi umělé rohovky dokázal vrátit zrak pacientům, kteří byli dlouhou dobu slepí, v některých případech i desítky let.

Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech po celém světě a vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. Získal řadu prestižních ocenění – je držitelem titulu osobnost Zlínského kraje a Ceny města Zlína. Byl vyznamenán Záslužným vyznamenáním Zlínského kraje a Stříbrnou medailí Senátu Parlamentu ČR za zásluhy o rozvoj oční medicíny. Obdržel Jeseniovu cenu a byl vyhlášen lékařem roku 2010. V roce 2015 také získal prestižní ocenění EY Podnikatel roku. Mezi jeho pacienty patří například exprezident Václav Klaus a Tomáš Baťa s rodinou nebo hraběnka Diana Šternberková. Operoval také řadu kolegů – očních lékařů. Je ženatý, má dvě děti a bydlí ve Zlíně.

 

 

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee